Budowa deski snowboardowej

Jeżeli ktoś jest zapalonym narciarzem to wie, że narty dobieramy zgodnie z pewnymi ustalonymi standardami. O doborze nart stanowią wzrost i masa narciarza. W zależności od tych właśnie czynników dobieramy długość nart. Jak to wygląda w przypadku snowboardu? W tym wypadku owe czynniki nie mają aż tak dużego znaczenia. O doborze odpowiedniej deski snowboardowej decyduje styl jazdy na snowboardzie. Wszystko zależy od tego czy chcemy dostojnie zjeżdżać z kolejnych stoków czy też wykonywać na nich szalone ewolucje. Jeżeli zależy nam na stabilnej i szybkiej jeździe powinniśmy wybrać dłuższą deskę. Jednak, gdy mamy ochotę na ewolucje lepiej sprawdza się deska krótsza.

Kolejnym parametrem jest szerokość deski snowboardowej. Naturalnym czynnikiem, który wpływa na szerokość deski jest rozmiar butów snowboardzisty. Tym niemniej do tak zwanego freestylu używane są zazwyczaj szersze deski. Do zjazdów natomiast stosowane są deski węższe.

Równie ważnym elementem deski snowboardowej jest jej sidecut, czyli kształt boczny powierzchni natarcia. Nie jest ona linią prostą, lecz specjalnie zaprojektowaną krzywą. Za zwyczaj są to elementy elipsy połączone łukami parabolicznymi. Jako wymiar charakterystyczny dla tego elementu deski przyjmuje się dłuższą oś elipsy najdłuższego fragmentu krzywej.

Ostatnim z podstawowych elementów jakim odznacza się budowa deski snowboardowej jest tak zwany flex, czyli głębokość deski. Deski z większym fleksem są łatwiejsze w prowadzeniu i łatwiej się wykonuje na nich ewolucje. Deski z mniejszym fleksem są za to szybsze i stabilniejsze.

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

BACK BACK | TOP TOP 

stat