Deska snowboardowa

Nieodzownym elementem sportu zimowego, jakim jest snowboard jest deska snowboardowa. Bez niej nie byłoby mowy o tej dyscyplinie. Zatem czym jest owa deska? Po pierwsze jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było przypiąć do stóp i zjeżdżać za jej pomocą ze stoków. Nie może to być jednak zwykła deska. Większość z desek snowboardowych jest zbudowana z drewna laminowanego włóknem szklanym. Nie może ona również być zupełnie płaska.

Deska snowboardowa powinna być odpowiednio wyprofilowana. Od frontu posiada ona tak zwany nos, czyli jest lekko zadarta ku górze. Jest to zabieg celowy. Owy nos ma zapobiegać ewentualnemu zakopywaniu się podczas zjazdu z ośnieżonego stoku. W zależności od modelu tył deski może być również zadarty albo po prostu płaski. To również nie jest pozostawione przypadkowi. Deski, które mają zadarty tył są stosowane przez snowboardzistów, którzy wykonując różnego rodzaju ewolucje jadą podczas nich tyłem. W takim wypadku również muszą oni unikać przysłowiowego zakopania się w miękkim śniegu.

Bardzo ważnym, elementem deski, na który należy zwrócić uwagę jest jej ślizg. Jest to powierzchnia deski, którą styka się ona ze śniegiem. Ślizg jest pokryta lekko porowatym tworzywem sztucznym, które umożliwia wchłanianie smarów zmniejszających tarcie. Dzięki temu możemy łatwiej poruszać się po śniegu. Na bocznych krawędziach deski zaopatrzone są przeważnie w metalowe powierzchnie natarcia. Mają one za zadanie ułatwianie różnego rodzaju ewolucji a także zwrotów. Zazwyczaj kąt między krawędzią deski a ślizgiem wynosi 90 stopni. Jednak do bardziej agresywnej jazdy stosuje się deski o ostrzejszym kącie.

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

BACK BACK | TOP TOP 

stat