Historia snowboardu

Jak każda dyscyplina sportu również snowboard posiada swoją historię. Trudno jest określić dokładną datę powstania tego sportu. Za pierwszy wynalazek przypominający obecnie znane deski uważa się kawałek sklejki, na którym przy asekuracji nóg sznurem i lejcami próbował zjeżdżać M.J. Burchett. Miało to miejsce w 1929 roku. W 1963 roku na potrzeby projektu klasowego uczeń Tom Sims stworzył Ski Board.

Jednak za pierwsze deski do snowboardu uważa się snurfery. Były to dwie przykręcone do siebie zwykłe narty. Zostały one stworzone w 1965 roku przez Shermanna Poppena, jako zabawka dla dzieci. Od lat siedemdziesiątych zaczęła się coraz większa ekspansja tego sportu, a tym samym historia snowboardu. Coraz więcej firm zaczęło budować własne typy desek.

Pierwsze oficjalne zawody w snowboardzie odbyły się w 1981 roku w Colorado. Od tego momentu sport stał się niezwykle popularny. Jego popularność była na tyle duża, że został włączony do programu zimowych igrzysk olimpijskich. Stało się to w Nagano w 1998 roku. Podczas owych igrzysk rozegrano dwa rodzaje zawodów na desce. Były to slalom gigant indywidualny oraz halfpipe. W 2002 roku w miejsce slalomu indywidualnego wstawiono równoległy slalom gigant. Cztery lata później w Turynie swój debiut miał snowboard cross. Na dzień dzisiejszy rozgrywanych jest mnóstwo różnego rodzaju zawodów snowboardowych. Od mistrzostw poszczególnych krajów zaczynając na mistrzostwach świata kończąc. Snowboard jest dyscypliną sportu, której nadzorem i rozwojem a także organizacją oficjalnych imprez zajmuje się FIS, czyli Międzynarodowa Federacja Narciarska.

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

BACK BACK | TOP TOP 

stat