Wiązania snowboardowe

Bardzo ważne z punktu widzenia każdego snowboardzisty jest odpowiednie przytwierdzenie deski do jego nóg a właściwie do butów. Zajmijmy się więc wiązaniami snowboardowymi. Większość z wiązań jest zaopatrzona w HighBack, czyli wsparcie tylnej części stóp podchodzące do połowy wysokości łydek. To, co odróżnia wiązania snowboardowe od wiązań narciarskich to to, że nie posiadają one mechanizmu samo wypinania. Wiązania snowboardowe występują w różnych typach, które postaramy się opisać.

Jako pierwszy należy wymienić najstarszy typ mocowań wiązań, czyli strap-in. W takim przypadku snowboardziści zakładają buty posiadające twardą, ale giętką podeszwę i twardą skorupę. Stopa snowboardzisty jest utrzymywana przez dwie szerokie taśmy. Jedna z taśm przechodzi nad butem w okolicach palców natomiast druga trzyma but w okolicach rzepki. Wadą owego rozwiązania są kłopoty z zapinaniem.

Wśród mniej zaawansowanych snowboardzistów popularny jest system wiązania step-in. Jest on oparty na zatrzaskach. Wymaga on specjalnego obuwia, które łączy się z zatrzaskami umieszczonymi na desce. Jest to wygodne gdyż w każdym momencie możemy odpiąć deskę snowboardową.

Systemem mocowań, który stara się łączyć zalety obydwu poprzednich jest system hybrydowy. Tego rodzaju systemy zostały stworzone by połączyć zalety strap-in, którymi jest niewątpliwie łatwość w prowadzeniu i czuciu deski z zaletami step-in, czyli wygodą montażu.

Ostatnim z podstawowych systemów wiązań snowboardowych jest system platformowy. Jest on stosowany razem z butami ze sztywną podeszwą i jest popularny w tak zwanych deskach alpejskich. W skład owego systemu wchodzi sztywna platforma, która jest tak uformowana by idealnie pasować do sztywnych butów.

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!

BACK BACK | TOP TOP 

stat